ODTÜ'DE ATEİST FİZİKÇİ İLE MÜSLÜMAN GENCİN BEYİN YAKAN TARTIŞMASI!

katma 13 Şub 2020
ODTÜ'LÜ ateist fizikçi, ile Müslüman genç arasında deist ateist müslüman tartışması geçti. Ateizm, Bilim, Tanrı, Allah, İslam, Allah'ın varlığının ispatı, Allah'ın ispatı, Boşlukların Tanrısı Görüşü, Bilim İslamla Çelişir Mi?, İslam Bilimle Çelişir Mi?, Bilimsel İspatlar, Yaratıcının Varlığı konularında ateizm ve Deizm ve İslam Allah hakkında konuştuğumuz bir Sokak Röportajı sizlerle.
'KATIL'' butonuna tıklayarak daha geniş imkanlarla daha fazla insana ulaşmamıza vesile olabilirsiniz. Destekleriniz hem İstanbul medresemiz hem de TRtorrent Kanalımız için kullanılacaktır.KATIL'a DAHİL OLMAYAN KARDEŞLERİMİZ VİDEOLARIMIZDAN MAHRUM KALMAYACAKTIR. Aşağıdaki linke tıklayarak detayları öğrenebilirsiniz.
trtorrent.info/PN5t14BCdTIQ-116TxJuBMgjoin
💌Sözler Köşkü'ne Ulaşabileceğiniz ve Sorular Sorabileceğiniz Sosyal Medya Adresleri:
İnstagram: goo.gl/D9NsBG
Facebook: goo.gl/agtGmt
Twitter: goo.gl/zdNJEX
▷Fatih Yağcı'ya Buradan Ulaş
İnstagram: goo.gl/r7ykTQ

⏤⏤⏤⏤⏤⏤⏤⏤⏤⏤⏤⏤⏤⏤⏤⏤⏤⏤⏤⏤
EN ÇOK SEVİLEN DİĞER VİDEOLARIMIZ🎥
Defalarca Dinletip Ağlatan İnşirah Suresi - Abdullah Altun goo.gl/yFX6vt
Türkiye'deki Turistlere Kur'an-ı Kerim Dinlettik - ŞAŞIRTICI SOSYAL DENEY goo.gl/47izFp
(+15) Kabre Girince Başına Tek Tek Gelecekler! Gözlerini Kapat ve Dinle goo.gl/jJdHNp
Ünlü İmamların Sesini Taklit Eden Genç Şaşırttı (Kamera Arkası) goo.gl/Rr1TQJ

YORUMLAR

 • shalom aleichem

 • Ne arıyorsun aç Kur'an'ı Kerim'i oku bişey bulamamışmis.

 • Fizikçiler de hep ateist

 • Selamünaleyküm benim bir sorum var ruhumuzun bir sureti varmıydı vucudu varmıydı yani bizim vucudumuz geçicimi öldükten sonra asıl vücudumuzamı döneceğiz? (lütfen bu konuda bilgili arkadaşlar cevap versin)

 • Hahaha ulan şuraya bide ayet yazanlar var ne komik insanlarsiniz siz ah kıyamam hahaha

 • Bu kadar boş yapmak başarıdır.Mikrofonu tutan arkadaşı kutluyorum.Saçma sapan örnekleri sıralıyor atom da duyma yok görme yok diyor.Demek ki önce boş konuşmayı becermek gerek :)))

  • @Saffet Keşke yazsaydın, ispat edebilirsen ya da ikna edebilirsen emin ol literatüre geçerdin. Hatta nobel bile alabilirdin. Tabi ki gecenin bu saatinde akşamdan kalma falan değilsen.

  • Gazi Büyüktaş atom da görme yok duyma yok diyerek bir kişiyi ikna edebileceğini sanmak boş yapmaktır.Atom da görme duyma var yazmadım.

  • Senin atomların hem duyuyor hem de görüyor herhalde. Yok böyle değilse itham ettiğin adamdan daha fazla boş yapıyorsun demektir.

 • abi bi islamciyla asla tartismaya girme ayetleri eger buker orda oyle demek istemedi burda boyle demek istemedi bileme asla inanmazlar hayali bi kahramana inanirlar

  • @Gazi Büyüktaş Birkaç sorum vardı görüyorum bayağı yorum yazmışsınız bilginiz var gibi. 1. İslam dininin kaynakları nelerdir? 2.Kuranın Allah katından olduğunun kanıtları nelerdir?

  • abi inatçı bir ateistle asla tartışmaya girme. Tefsir bilmez, siyer bilmez, usül bilmez, sebeb-i nüzul bilmez, belagat fesahat bilmez, sarih remzi işâri manaları bilmez, arapçayı hiç bilmez ama meal üzerinden alim kesilir, bu işin de bir ilmi olduğuna inanmazlar ama güneşe gözünü kapatıp hayalindeki mum ışığıyla etrafını aydınlatmaya çalışır gibi kahve fincanını doldurmayacak bilgisiyle ve kulp takıp muhalefet etme gayretiyle ayette ne görmek isterse onu çıkartır.

 • 6:56 ben ordan geçen kuştum herşey doğru

 • Gig tv ile neden video cekmiyorsunuz onunla tartisirken insanlar sizi mantikli bulursa bircok insan musluman olur

 • Kamerada atomdan oluşuyor. Duyuyor mu duyuyor görüyor mu görüyor. Baktığın zaman atomlarda olmayan bir özellik kamerada hal bulmuş. Verdiği örnek çok saçma. Her yapıtaşı kompleks yapı özelliğini taşımaz. Telefonla konuşuyoruz sinyaller sayesinde kablosuz. Aradaki atomların iletişimi sayesinde. Peki atomun sesi duyurma yetkisi var mı tek başına?Yok. Ama kompleks olarak onlar sayesinde görüntü aktarma özelliği ses aktarma özelliği vb özellikleri var. Örnekleri değiştir bence.

 • Bana göre bilimle uğraşan daha inaç li olmalı,çünkü ortada madde var... Ama bizim ülkede bilimle uğraşan alışılmışın dışına çıkmak için ateistligi seçiyor...

 • Tanrı veya allah bir tane değildir! Çünkü ; HERŞEY TANRIDIR! Hicbirsey yoktan var, var ken de yok olmamıştır hiçbirşeyi yok edemezsiniz.Kücük bir kağıdı yaktığımızda bile yapısı değişiyor fakat onun atomlarını veya kimyasal bileşenlerini hiçbir şekilde yok edemezsiniz. Herseyin yaratıcısı bir tane olmuş olsaydı,ve bu üstün varlık gelecek ve gecmiş herşey görüp duysaydı insan iradesinin hiçbir anlamı kalmazdı. çünkü herâeyi bilen tanrı cennet veya cehenneme gidecegimizide hangi tarih te iyi veya kötü ne yapacağımızı bilir.Eğer bir tanrı varsa insan kukladır! bundan dolayı hicbirsey e tapma gereksinimi hissetmiyorum! Bir şey daha: sürekli inançlı insanlar, ateistleri tesadüfen dünyanın ve biyosferin oluştlması ile ilgili yargıliyorlar.Peki ben o İnançlı kesime soruyorum tesadüfen oluşmadıysak bir tanrı tarafından yaratıldıysak o zaman tanrıyı kim yarattı?. klasik cevaplarin bir anlamı yok özelliklede kurandan ayetler gösterip *o doğmadı ve doğrulmadı ihlas 3.ayet * gibi cümleler buna benzer ayetler benim sorduğum sorunun cevabını vermiyor.

  • Eğer hiçbir şeye tapma gereksinimi hissetmemene gerekçe olarak bunları söylüyorsan, yazdıkların senin şahsına özel bir durum olur. Bunu genel geçer hakikatmiş gibi anlatamazsın. O yüzden keşke yazına "bana göre" ya da "benim inancıma göre" ifadesiyle başlasaydın. Sen meseleye bu açıdan bakıp böyle inanmayı tercih ediyor olabilirsin ama söylediklerin sadece seni bağlar. Ayrıca yazdıkların da yanlış ki (herşeyin tanrı olması, vardan yok yoktan var olmaması, kader anlayışın vb.) bunlara dayanarak hüküm veremezsin. Sen şimdi en klasik ve inatçı ateist sorusunu soruyorsun ya Allah'ı kim yarattı diye. Diyelim ki 2. bir tanrı bulduk. O zaman 3.'sünü soracaksın. Onu da bulsak 4.'sünü soracaksın ve bu şekilde sonsuza kadar gidecek. Ama madem şu an buradayız, ortada bir evren ve içinde de biz varız, o halde bir yerde bu silsilenin kesilip lafın bitip icraatin başlaması gerekliydi. Ancak senin sorgulama mantığınla bu silsileyi kesemiyoruz. O yüzden senin düşündüğün gibi düşünürsek bu iş bir paradoksa döner. Paradoks olmaması için ya yaratıcıyı inkar etmen lazım ki bu durum ilk paradokstan bile daha müşkül bir problem olur, ya da silsile olmadığını yani yaratıcının yaratılanlar gibi yaratılmaya muhtaç olmayıp varlığının kendinden olduğunu ezeli olduğunu idrak etmen gerekir. Buradaki tercih sana kalmış tabiki.

 • Adam yüzde yüz ispatlanamayacağını belirtiyor. sende yüzde yüz ispatlanır diyosun. Senin ispatların mantıksal düzlemde ispat, sen yüzde yüz neyi ispatlıyosun. Uzay zamanda görülmeyen hissedilmeyen, somutlaştırılmayan bir şeyi neye dayanarak ispatlıyosun. Adam sana bunu söylemeye çalışıyor. Külliyatınızdaki bütün kitapları okudum bitirdim. Yapılan ispatların hiçbiri bilimsel ispat niteliğinde değil.

  • @Gazi Büyüktaş Cennet ve cehennemi anlatırken külliyatlarınızda, Padişah yapılan haksızlıklar için cehennem, iyi yapılan ameller için cenneti yaratacaktır. Hapishane yok diye gezen avare bir bedbaht içinde hapishane yapar. Ahireti bu yolla ispat etmiştir. bunu neden örnek verdim. Çünkü bu ispat kesin ispat olarak kullanılmaz. Mantıksal ispat olması onun yanlışlığını öngörmez orda haklısın ama yüzde yüz kanıt asla olamaz. Burdaki arkadaş ben sana yüzde yüz ispatlarım diye belirtti. Doğruysa bile bilimsel ispat olmadan yüzde yüz doğru ispat denilmez.

  • Mantıksal düzlemde yapılan ispatı bilim dışı olarak kabul edersen astrofiziği de reddetmen gerekir. Çünkü onun bir konusu olan karanlık madde de uzay zamanda görülmeyen, hissedilmeyen ve somutlaştırılamayan bir şey. Ancak mevcut uzay gözlemlendiğinde mantıken olması gerektiği sonucu ortaya çıkıyor. Buna itiraz etmiyorsun da aynı kainat gözlemlendiğinde bu yapıyı meydana getirip saat gibi işleten, bunun için gerekli ilme iradeye kudrete sahip bir yaratıcı olmalıdır ve böyle bir düzen, gerekli özelliklere sahip olmayan basit şuursuz bilinçsiz mevcut maddi sebepler tarafından meydana getirilemez gibi bir hükme mantıken ulaşılmasına neden itiraz ediyorsun? Karanlık madde gözlemleyebildiğimiz kainatın mantık süzgecinden geçmesiyle ortaya çıkıyorken ve bu durum bilimsel oluyorken aynı mantığın Allah'ın varlığı ile alakalı kullanılması neden garibine gidiyor? Bu arada şimdiye kadar farketmemiş olabilrsin ama sen karşına çıkan ispatların bilimsel olmasını değil, materyalist kalıplar içinde olmasını istiyorsun. O yüzden akli ve mantıki çıkarımları adamdan saymaman gayet normal. Lakin sen de haklısın be gözüm, bu vakte kadar hepimize naturalist ve materyalist felsefeyi bilim diye yutturdular. Materyalizmin ön kabullerini bilimin ilkeleri gibi anlattılar. Bu vesileyle de akıl mantık ve idrak kapasitemizi felsefe parmaklıklarına hapsettiler.

 • Baa sabah namazının farzını verim yeter

 • Görmek istemeyen birine hiç biseyi gosteremesin

 • Seviyeli ve kaliteli bir tartışma olmuş

 • %100 olduğu zaman inanmak olmaktan çıkar olay bilmek olur. Tanrı inancı bilinen bir şey değil, var olduğuna inanılan bir şey. İnanılan ise varlığı kesin olmayan durumdur.

 • Güzel konuşmaydı. 😊

 • Allah razı olsun

 • Beni özene bezene yaratan kim? Sen! Ne yapacağımı da yazmışsın önceden. Demek günah işleten de sensin bana. Öyleyse nedir o cennet, cehennem? Öldürmek de, yaşatmak da senin işin; Bu dünyayı gönlünce düzenleyen sensin. Ben kötüyüm diyelim, kimde kabahat? Beni böyle yaratan sen değil misin? Ömer Hayyam

  • Kader meselesini anlamamışsın kardeşim. Allah kaderimizi bizim ne yapacağımızı sonsuz, zaman üstü, kayıtsız ilmiyle bilip öyle yazmıştır. Yoksa haşa dilediği gibi yazmamıştır. Yani cinayet işleyen biri tamamen kendi iradesiyle bu işi yapmıştır. Allah öyle yapacağını bildiği için kaderine öyle yazmıştır yoksa Allah öyle yazdığı için o kişi bu suçu işlemiş değildir. Sen bir meyveyle kullarına tatlı bir şekilde merhamet eden bir zatın sırf keyfi bir insanı cehenneme göndereceğine inanıyor musun? Kainatı biraz incele ve içindeki rahmeti gör. Her gün vücudumuzu tazeleyen Allah neden bizi zorla cehenneme atsın? Ayrıca o bizi zorla atıyorsa neden cehenneme karşı bizi uyarsın?

 • Biride çıkıp demiyor mu ne kadar şüpheniz varmışta bu kadar kanıt peşindesiniz. İman gönül işidir ne kanıt ne akıl işidir boş kovalamayın

 • Ateist kardeşim senin en büyük farkın ODTÜ bir Üniversite'de okuman birde Bilim peşinde koşman. Bilimi seven birisiyim. ODTÜ benim hayalim Okumak; inancı olan olmayan arasın da fark çoktur sen kafana takma.

 • Manipüleyşın

 • Arkadaşlar hızı 1.25 yapınca deadpoolun sesiinin aynısı

 • Sen ancak.. Kalbi inanmaya açık olan gayba inanıp nasibi olan kişilere anlatabilirsin... Bundan başka hiç bir kişi seni anlamaz ve anlamak istemez... Onların kulakları vardır duymak istemezler. Gözleri var görmek istemezler. Akılları var ancak şuur etme potansiyellerini kullansalarda. Anlayamazlar..... Onlar ancak herşeyi gördükleri zaman inanırlar ki.. O gün Böyle bir inanma fayda vermez... Gayba iman etmezler.. Firavun bogulacagı zaman.. Yani kendine herşey apaçık belli oldugu zaman. '' ben iman ettim '' dedi.. Rab şimdi mi.. Herşey sana apaçık belli olduktan sonra mı... Artık herşey sana herşey apaçık belli oldu. Bu inanman sana fayda vermeyecek.... Hal böyle olunca ne anlatırsan anlat onlar için birdir. Ölünce herşeyi bilecekler..

 • Atom ağzımızdan düşmüyor ama atomu gavur dedikleriniz buldu müslümanlar ne buldu ?

 • Atomda akıl yok, irade yok, ilim yok demek çok yanlıştır bence. Bizim anlayamayacağımız kadar farklı bir şekilde atomlardan insanlar, insanların gelişimi ile beraber akıl, fikir, ilim ve irade yaranıyor. Ve normal olarak bir atomun bireysel olarak aklı olmasada "atomların" aklı, fikri, şuuru, hatta iradesi bile vardır. Ve bunun tek örneği insanlardır.

 • Bu diyaloglara aklım ermiyor error verdi beynim

 • İnsanların en çok inandıkları şeyler, en az anladıklarıdır. - Montaigne

 • Ben tek bir şeyi merak ediyorum neden genelde bilgili ve okumuş insanlar ateist?

  • @AYBERK CEM İslam hayata en güzel anlamı veren kaynaktır. Ha emirlerine uyarsın uymazsın o senin meselen ama inanmaya çalış derim. Çünkü ateizm insana bomboş bir hayattan başka birşey sunmaz. Tamam gençliğinde bu hayatı yaşarsın ama ihtiyarlık sabahında birden bir uyanırsın tüm o acıyı iliklerine kadar hissedersin. Yani sonsuz olan hayal dünyamız varken sadece 60 70 yıllık bir ömrümüz olduğuna inanmak sonra da yok olacağımıza inanmak insana psikolojik açıdan hiçbirşey katmaz.

  • Bu videoyu önceden izlemiştim şimdi hatırladım ancak ben hala dinlere inancımı sağlamlaştıramadım hala inanmıyorum İslam’a

  • Bakıp düşüncemi yazarım

  • Ok

  • Kafile kanalının "bilim adamları neden ateist?" isimli videosunu izlemeni tavsiye ediyorum. Buraya link koyamıyorum maalesef

 • Halal olsun sizə

 • Ataist cahil ce konuştu hiç mantikli bisey anlatamadı

 • Şu salaklarla video çekeceğinize daha akıllı insanlarla video yapsanız adam düşünmeden cevap veriyor sonra yorumlarda saçma sapan konuşıyolar

 • Dün gece rüyamda bişeyler gördüm ve ben sana rüyamı anlattım ne kadar doğrudur belki de yalan atıyorum bana gördüğüm rüyayı bile isbatlayamazken kendi gördüğünüz soyut kavramı ispatlamaya çalışmanız çok çılgınca

 • Soyut bir kavramı somut örnekler le isbat ettim diyemezsiniz tanrı soyut bir kavram onu somutlayarak anlatmak şu demektir

 • Sözler köşkü röportajını yapan cahil moron saçma saçma sorular soruyor. EREN KARDEŞİM YANITLARINI ÇOK BEĞENDİM. KENDİ DOĞRULARINA İNANMALISIN BENCE. DOĞRU OLAN DA BU.

 • Bilim ile uğraşan insanların Allahın varlığına daha çok inanmaları gerekir diye düşünüyorum. Bence bilim insanları hakiki imanı ve ihlâsı , müslümanım Allaha inanıyorum diyen, çevresel etkiler , ailesel faktörler ile kabul eden , araştırmayan şekli müslümana göre daha bilinçli müslüman olması lazım. Rabbim inanmayanlara, aklını doğru istikamette kullanmayı nasip eylesin.

 • İnanmayan bir insan eğer beynine kabut etmemeyi empoze etmiş ise ona yapacak birşey yok olay çok basit yüce ALLAH insanı yarattı ona katından ilim bahşetti matematik,fizik,biyoloji,vs vs birçok ilim ve insan aklı ancak ALLAH 'ın istediği kararını anlayabilir

 • Biz HİDAYET vermedikçe Siz Birşey Yapamazsınız! ALLAH hidayet nasip etsin ne diyelim...

 • Her insan musluman olarak doguyor

 • gençler ateistim istediğinizi sorabilirsiniz tartışabiliriz

  • Anlat bakalım her an ölme ihtimali ve maksimum 60 70 yıllık bir hayatının olduğu ve sonrasında ise tamamen yokluk olduğuna inanmak nasıl bir duygu? Hayallerin, isteklerin bu dünyaya sığışmıyor oysa. Ne zavallıyız senin gözünde. Şu hayata geliyoruz istediklerimizin çok azını ya yaşayıp ya da yaşamayıp göçüp gidiyoruz. E sizin gözünüzde bir insan bu hayatı sevemez ki. Çünkü boşluk. İnsan başıboş ve sahipsiz. Tabiat ve sebepler insanı eziyor. Böyle bir dünyada zevk alabiliyorsan içinde bir yerde ölümden sonrasına dair bir umudun var demektir.

 • Yıl 2020 hala dinle uğraşıyoruz.

  • Ya neyle uğraşacan? Bir insanın ölümden sonra ne olduğuna dair soru sorup araştırması çok mu kötü birşey? Bu dünyada sonsuz mu kalacaksın ki tüm vaktini sadece dünyaya sarfedesin?

 • çocuğun konuştuğu kısımları neden kestiniz?

 • Salam aleykum.sadece Qurani kerimi oxudunuz mu? Eyer dushuncelerinizde samimi iseniz okuyup teslim olursunuz.yalnish biliyordum dersiniz.yok eyer inatlashmak ise niyyetimiz soyleyecek bir soz yok

 • Allah yoktur .kendinizi avutmayin

  • @aykırı adam Demir Allahın izniyle inancımı zedeleyemezsin. Ben günahkarım. Kusurlarım çok fazla. Ama inşAllah asla varlığı apaçık olan Allahı inkar edecek kadar düşmem. Ve inanıyorum ki bu kadar düşmediğim sürece de Allah bana yardım eder.

  • @aykırı adam Demir kainattaki en değerli varlık hayat olduğu için. Ve hayatı en değerli olan da insan olduğu için ve Allah tüm kainatı insana göre yaptığı için evet uğraşacak hikmeti gereği. Tüm yıldızları topla bir insan etmez. Çünkü insan antika sanat gibidir. Yani 1 milyon bakır 1 tenekenin yanında bazen değersiz olur. Çünkü teneke antikadır. Bunun gibi.

  • @Serhat Abı kardes belliki sen cok bu videolaŕi izlemişsin ama.bende sana sunu diyim offf neyse ya boş ver citten seninde inancini zedelemiyim ama dinler guzel insanlari kotuluklerden uzak tutar

  • @Hak Yolcusu allhı kim yarrati kahinatta bir zerreden bile kucuk olan dünyayi yaratan alah yok denecek kadar kuçük olan bizlerin sexiylemi ugrasacak peki ya 9 yasindaki kizla evlenilir denilen dine ne demeli kardes gidin uyuyun ve biraz mantik kurun

  • @aykırı adam Demir Zamana kayıtlı olan aklınla bu soruyu soruyorsun. Çünkü herşeyin başı ve sonu var kâinatta ve biz öyle görürüz. Zaman var olduğu için herşeyin başı ve sonu ve bir süreç içinde geçen değişimleri var. Biz sürekli böyle gördüğümüz için Allah için de aynı şey olmalıymış gibi düşünürüz. Oysa o zaman ve mekanla kayıtlı değildir. Ve yaratma onun zâtında yani kendisinden olan birşeydir. Su ıslatıyorsa suyu kim ıslatıyor diyemezsin çünkü ıslaklık suyun özgün özelliği. Aynı bunun gibi yaratma sıfatı Allah ın öz sıfatıdır yani kendinde var olan özelliğidir. Ve zamanla da kayıtlı olmadığı için onun için baş ve son diye birşey yoktur. Biliyorum beyin zorlanıyor biraz bunu anlamak için ama Allah ı tanımaya başladıkça daha da anlarsın.

 • satanizm dinini açıklar mısınız yanlışlarını vesaire

 • Yav kardesim allah yoksa karsiki daglari kim yaratti

 • Lütfen saçmalamayın.

 • Selamin aleyküm ALLAH razı olsun

 • 🌸🌸🌸

 • Aslında evvela bu hayattaki yegane amacın ne diye bi sormak lazım..ölmek üzere iken hissederek şunu yapamadım yarım kaldı keşke yapıp öyle ölsem diyebileceğin yegane bir amaç

 • BENCE Bİ YARATICININ OLDUĞUNA İNANIYORLAR AMA ONA NEDEN ALLAH VEYA TANRI DİYORUZ? ismi neden Allah? İsmi neden Tanrı? Neden bi isme ihtiyaç duyuyor? Ona inanmıyorlar. (Bence dedim)

  • @İbrahim Deniz Utku Ben anlamadım şimdi, isimsiz mi olması gerekiyordu? İsmi dahi olmadan kendini nasıl tanıtacaktı? Tanıttığında kulları olan insanlar gönderdiği peygamberlerine ilk olarak ismini sormayacak mıydı? Biz şu an neyi tartışıyoruz Allah aşkına :) :) :)

  • @Gazi Büyüktaş tabiki ama neden "Allah" kendini öyle tanıttı? Bi yaratıcının ismi neden Allah? TANRININ NEDEN BİR İSMİ VAR?

  • Müslümanlar "tanrı" kelimesini kullanmaz genelde, daha doğrusu kullanmamalı ama Rabbimiz taaaa en başından beri kendisini ism-i celil olan "Allah" lafzıyla ve esma-ül hüsna dediğimiz diğer isimleriyle tanıttığı için böyle diyoruz. Bu ismi insanlar icad etmedi yani. Senin kendini İbrahim Deniz Utku olarak tanıtmandan sonra sana başka bir isim aramamıza gerek olmaması gibi.

 • Ateizm moda olmuş. Sigara içmek gibi bir özenti.

 • O kadar saçma bir soru ki bilinçsiz atomlardan sen nasıl oldun sorusu. Bilmemekten kaynaklı hep.

  • @Gazi Büyüktaş Bu yorumunda bilgisiz güzel kardeşim bir şeyi görmenin ne olduğunu nasıl yapıldığını ve heisenbergin belirsizlik prensibini bilmen gerekir ama yok. O yüzden diyorum bilgi olmadan fikir olmaz diye

  • @Gazi Büyüktaş Şimdi bir kere 4 farklı atom kombinasyonu yok. Daha çok var. Ayrıca nükleoid yapacak şekilde birleşiyorlar demişsin nükleoid çekirdek demek 4ten fazla çekirdek var. Önce bilip sonra yazacaksın. Bilgin olmadan fikrin olmasın. Bu atomların nasıl canlıyı oluşturduğuna dair bilgi istersen link atabilirim en azından öğrenirsin. Sen o akılsız atom dediğin şeylerden oluşan karbon temelli bir canlısın. Bütün bu atomlar demir elementine kadar yıldızların içinde, devamında süpernovalarla demir sonrası elementleri dışarı saçmak suretiyle oluşur. Yani sen,ben herkes yıldızlardan geliriz. Tabi ki buna neredeyse 5 milyar yıllık evrimsel süreci dahil etmek gerekir

  • @:o Elektron akılsız, bunu tartışmaya gerek yok ama akıllıymış gibi davranıyorsa senin orada kendisini gözlemleyemediğin bir akıl sahibi ona bu işi yaptırıyor demektir.

  • Gazi Büyüktaş çift yarık deneyinde elektronun gözlenince ve gözlenmeyince yaptığı davranışa bakın bir bence. Akılsız mı?

  • @Ozan Okur Atom işte yaw, bildiğimiz atom. Hani ortada çekirdeği var, etrafında elektronları var. Periyodik tablodaki 118 elemente ait olan şuursuz, cansız, iradesiz, akılsız atom. Hani bunlardan bazıları var karbon, hidrojen, oksijen ve azot deniyor kendilerine. Bunlar nasıl ve nereden biliyorsa (ki en başta sana sorduğum da buydu) bir nükleotid yapacak şekilde birleşiyorlar. Birleşimin 4 farklı kombinasyonuyla 4 ayrı nükleotid yapıyorlar. Ve sonra daha ilginci kendi kendilerinin varlığından bile haberleri olmamasına rağmen, ilimleri şuurları bilinçleri olmamasına rağmen bu atomlar ve onlarla teşkil edilen nükleotidler, insanlık tarihinde ilk ve tek olarak benim parmak ucumda olacak olan bir desenin genetik kodunu oluşturacak şekilde organize oluyorlar. İşte bu atomlardan bahsediyorum ve baştaki soruyu yineliyorum........ Yoksa sen atom diye başka bir şeyden mi bahsediyorsun? Bizim buralarda çarşıda bir atom kokoreç var ama herhalde o değildir bahsettiğin :)

 • sebep sonuçlara bak kardeşim bu ifadelerle ancak küçük çocukları kandırabilirsin

 • beynim yandıııııııııı. EĞER ALLAH DİLESEYDİ BİZİM BİLİM İLE KAVRAYAMAYACAĞIMIZ ŞEKİLDE BÜTÜN EYLEMLERİ OLDURURDU KUDRETİNİ TANIMAK VE FARKINA VARMAK İÇİN OLAN OLAYLARA BİZİM ANLAYABİLECEĞİMİZ, AKLIMIZIN YETECEĞİ VESİLELER KILMIŞTIR, HAMD ALEMLERİN RABBİ OLAN ALLAHA'DIR.

 • yani......yani tabi......yani şimdi......yani.....yani.....yaniii.... ateist olupta gerçekten aklı çalışan kafasını kullanabilen bir tane insan görmedim. Allah müşrikten ilk başta akıl nimetini alır. Şimdi demeyin çok zeki insanlar var ateist diye onlar da, istisnasız, bir yaratıcı olduğunu eninde sonunda anlıyor lakin ya ebu cehil gibi "çevre ne der" diyor, ya gurur/kibir yapıyor ya da bu kabullenişi bastırıp saklaması isteniyor.

 • Adam hem inanmiyot hem kendisi tastikliyor çok enteresan.Söylediklerinin çogu yaraticiya iśaret ediyor kendisi farkinda degil

 • 👌

 • Allah razı olsun sayenizde ateist oldum...